Jaki wybrać przenośny waporyzator? Kondukcyjny? Konwekcyjny? A może połączenie tych dwóch form czyli hybrydowy?
Aby przejść do zagadnienia jaki wybrać waporyzator pokrótce wyjaśnimy na czym polega różnica pomiędzy waporyzatorem kondukcyjnym, konwekcyjnym, a hybrydowym. Wybierając waporyzator musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie jaki typ ogrzewania będzie dla nas najlepszy?
Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem i dopiero wchodzisz w obszerny świat waporyzacji i nie wiesz co oznaczają różnego rodzaju terminy i pojęcia to spokojnie postaramy się Ci wyjaśnić w tym artykule rodzaje waporyzatorów, które są dostępne na naszym rynku pod względem sposobu ogrzewania komory grzewczej.
Wyjaśnijmy kwestię co to w ogóle znaczy, że waporyzator ogrzewany jest w sposób konwekcyjny, kondukcyjny lub mieszany (hybrydowy)
Różnice i zasada działania w ogrzewaniu kondukcyjnym, konwekcyjnym oraz hybrydowym
Ogrzewanie kondukcyjne polega na bezpośrednim kontakcie ziół z rozgrzanymi elementami komory grzewczej waporyzatora. W takim przypadku susz ogrzewany jest poprzez ścianki i dno takiej komory.
Podstawową zasadą w użytkowaniu waporyzatora z ogrzewaniem kondukcyjnym jest to, aby materiał ziołowy umieszczony w komorze grzewczej waporyzatora był drobnej gradacji, tak aby w maksymalnie szczelny sposób przylegał do ścianek komory.
Szczelne wypełnienie komory ma podstawową zaletę mianowicie materiał w niej umieszczony będzie maksymalnie wykorzystany co przełoży się na oszczędności w jego zużyciu.
Kolejną formą ogrzewania komory grzewczej w waporyzatorze jest konwekcja. Konwekcja jest formą ogrzewania ziół przy zastosowaniu gorącego powietrza, które przez nie przenika.
Tak jak przy ogrzewaniu kondukcyjnym drobne mielenie ziół jest wręcz wskazane tak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego nie jest pożądane z prostego powodu. Bardzo drobna frakcja może zostać porwana przez pęd gorącego powietrza pochodzący z suszu. Takie drobinki mogą przedostać się do naszego ustnika zatykając go lub po prostu znajdą się w naszych ustach powodując tym samym dyskomfort podczas inhalacji.
Kolejnym ważnym aspektem przy ogrzewaniu konwekcyjnym zastosowanym w waporyzatorze jest to aby wszelkiego rodzaju susz, który umieścimy w komorze nie był zbyt mocno ubity, a to dlatego, że gorące powietrze nie będzie mogło przez niego swobodnie przepływać. Zbyt mocne ubicie ziół w znaczący sposób zmniejszy wydajność takiego waporyzatora.
Trzecią i ostatnią formą ogrzewania komory waporyzatora jest ogrzewanie hybrydowe. Ogrzewanie hybrydowe to takie które jest kompromisem lub nawet połączeniem formy ogrzewania konwekcyjnego i kondukcyjnego.
W zależności od modelu waporyzatora jest to przewaga konwekcji nad kondukcją i odwrotnie wszystko zależy od rodzaju waporyzatora.
W waporyzatorze hybrydowym susz roślinny ogrzewany jest na dwa sposoby. W sposób konwekcyjny i kondukcyjny czyli jak już wiemy poprzez przepływ gorącego powietrza oraz kontakt suszu z gorącymi ściankami komory grzewczej waporyzatora.
Teraz pokrótce przestawimy wady i zalety poszczególnych rozwiązań w sposobach ogrzewania suszu w waporyzatorze.
Kondukcyjne ogrzewanie waporyzatora
Kondukcyjne ogrzewanie stosowane jest w waporyzatorach sesyjnych gdzie miejsce ma zaprogramowana w waporyzatorze sesja i liczona jest w minutach (np. 4 lub 6 minut). Przy kondukcyjnym ogrzewaniu cała zawartość suszu w komorze musi być zużyta. Modele waporyzatorów, które wykorzystują kondukcyjny sposób ogrzewania komory skonstruowane są tak, że przez cały czas trwania sesji ogrzewają jej zawartość przez co oszczędność materiału roślinnego jest dużo mniejsza.
Waporyzatory z ogrzewaniem kondukcyjnym wyśmienicie spełnią swoje zadanie w sytuacji kiedy do inhalacji będzie większa liczba osób lub kiedy jesteś na początku swojej przygody z waporyzacją.
Korzystanie z waporyzatorów kondukcyjnych technicznie jest bardzo proste i intuicyjne. Co należy zrobić przy korzystaniu z takiego urządzenia? Wystarczy jedynie powoli i w jednostajnym tempie zaciągać się produkowaną parą.
Ogrzewanie kondukcyjne zastosowane w waporyzatorze pobiera znacznie mniej energii i z tego powodu taki waporyzator zazwyczaj na jednym pełnym naładowaniu baterii będzie mógł pracować dłużej, a tym samym czas gotowości waporyzatora do inhalacji będzie odpowiednio wydłużony.
Biorąc pod uwagę proces produkcji takiego waporyzatora jest on znacznie tańszy od urządzeń z inną formą ogrzewania z uwagi na prosty proces technologiczny stąd waporyzatory kondukcyjne są tańsze od waporyzatorów z innymi formami ogrzewania, np. konwekcyjnego.
Konwekcyjne ogrzewanie waporyzatora
Waporyzatory z ogrzewaniem konwekcyjnym czyli poprzez przepływ gorącego powietrza tak samo jak waporyzatory kondukcyjne mają swoje plusy i minusy.
Ważnym aspektem w waporyzatorach ogrzewanych w sposób konwekcyjny jest jakość produkowanej pary w porównaniu do waporyzatorów z ogrzewaniem kondukcyjnym. Para pochodząca z waporyzatorów konwekcyjnych jest znacznie lepsza w smaku i ma wyższą jakość.
Waporyzator konwekcyjny jest dla osób, które lubią rozkoszować się smakiem i aromatem swojego ulubionego suszu konopnego oraz innych ziół. Niewątpliwym atutem ogrzewania konwekcyjnego jest to, że materiał roślinny znajdujący się w komorze ogrzewany jest w trakcie brania wdechu (zaciągania się)
Ogrzewanie konwekcyjne jest dużo bardziej oszczędne z uwagi na to, że susz nie jest ogrzewany przez cały czas trwania sesji. Takie rozwiązanie jest bardziej dyskretne z uwagi na to, że taki waporyzator emituje z reguły mniejszą ilość zapachu.
Najbardziej istotną wadą ogrzewania konwekcyjnego jest duży apetyt na energię. Czas pracy waporyzatora na jednym ładowaniu baterii nie jest mocną stroną urządzenia z tego rodzaju ogrzewaniem.
Zdecydowanie warto skupić się na technice inhalacji i przy tego typu waporyzatorach (konwekcyjnych) wdechy należy wykonywać dłuższe, trwające nawet kilka sekund.
Waporyzatory konwekcyjne idealnie sprawdzą się u użytkowników inhalujących solo, którzy w pierwszej kolejności biorą pod uwagę jakość oraz smak pary, także nie bez znaczenia jest oszczędność suszu.
A może hybrydowe ogrzewanie?
Tego rodzaju ogrzewanie jest swoistym kompromisem między ogrzewaniem kondukcyjnym, a ogrzewaniem konwekcyjnym. W świecie waporyzacji krąży informacja, że hybrydowe ogrzewanie bierze to co najlepsze z ogrzewania konwekcyjnego oraz kondukcyjnego. W ogrzewaniu konwekcyjnym spotykamy się z lepszą jakością i smakiem pary natomiast w formie ogrzewania kondukcyjnego do czynienia mamy z dużo lepszą wytrzymałością baterii oraz łatwiejszym użytkowaniem.
Hybrydowe waporyzatory ogrzewają susz swoimi ścianami przez cały proces inhalacji oraz dodatkowo materiał podgrzewany jest gorącym powietrzem w trakcie brania wdechu.
Podsumowanie
Jak sam widzisz nie ma idealnego rozwiązania w świecie waporyzatorów. Każdy musi wybrać swój model urządzenia kierując się indywidualną użytecznością czyli co jest dla mnie ważne w waporyzatorze, który chcę kupić.
Dla jednego użytkownika bardzo ważna będzie pojemność baterii i wytrzymałość waporyzatora (ilość przeprowadzonych sesji) na jednym ładowaniu, a dla drugiej osoby priorytetem będzie jakość i smak pary i niekoniecznie będzie się liczyć z baterią, która w danym modelu może rozładować się znacznie szybciej.
Powodzenia w wyborze swojego idealnego sprzętu do inhalacji.