Jak zdobyć receptę na marihuanę medyczną – konopie lecznicze?
Konopie znane i doceniane są od setek lat przez ludzi na całym świecie. Jej właściwości wykorzystywano już w starożytnej Azji, w przemyśle włókienniczym, do tworzenia lin, sznurów i tkanin, a także w celach leczniczych i obrzędowych. Tak zwane rekreacyjne stosowanie konopi stało się popularne z uwagi na zawartość dużej ilości psychoaktywnej substancji czyli kannabinoidu THC znajdującego się w konopi indyjskiej (Cannabis Indica). Nie jest to jednak jedyna odmiana tej rośliny, a THC to nie jedyna substancja, której wpływ na organizm możemy wykorzystać z korzyścią dla zdrowia. Jak zdobyć receptę na marihuanę medyczną i kto może to zrobić?
Jak działa konopia siewna?
Konopia siewna (Cannabis Sativa) charakteryzuje się niską zawartością psychoaktywnego THC, dzięki czemu nie ma wpływu na odbiór rzeczywistości przez stosującego. W konopi siewnej znajdziemy za to wysokie stężenie CBD, kannabinoidu skutecznie łagodzącego wiele dolegliwości.
Legalnie dopuszczone do obrotu produkty z niewielkim stężeniem CBD, takie jak herbata konopna, susz do palenia czy rozmaite olejki, kupić można w specjalnych sklepach konopnych, coraz częściej także w punktach sprzedaży żywności ekologicznej, a nawet specjalnych automatach vendingowych. Środki tego rodzaju działają jednak jedynie delikatnie relaksująco. Silniej działająca marihuana medyczna, również zalegalizowana w Polsce, wydawana jest na podstawie recepty wystawionej przez lekarza i dostępna jest jedynie w aptekach, jako tak zwany lek recepturowy.
Marihuana medyczna - na jakie dolegliwości jest zalecana?
Recepta na medyczną marihuanę zwykle wdrażana jest w sytuacji, w której klasyczne metody leczenia lub wsparcia rekonwalescencji nie są wystarczające. W przypadkach psychiatrycznych marihuana medyczna może zastąpić niektóre delikatne leki psychotropowe, przepisywane na zaburzenia nerwowe, przewlekłe zaburzenia snu, a także wspierająco u chorych na padaczkę, ze względu na potwierdzone działanie przeciwdrgawkowe. Efekt ten sprawdza się również w przypadku choroby Parkinsona oraz zespołu Tourette’a. Recepta na marihuanę medyczną wystawiona może zostać również w terapii depresji.
Marihuana medyczna, dzięki działaniu zapobiegającemu nudnościom i wymiotom oraz zwiększającemu apetyt, może także skutecznie poprawiać efekty terapii zaburzeń odżywiania oraz wspierać pacjentów przechodzących chemioterapię onkologiczną. Działanie marihuany medycznej doceniają również pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane.
Recepta na medyczną marihuanę przepisywana jest na specjalny susz przeznaczony do waporyzacji, czyli inhalacji przy pomocy specjalnego urządzenia podgrzewającego konopie bez procesu spalania ich. Waporyzację stosować można więc bez narażania organizmu na szkodliwe substancje smoliste.
Nie oznacza to, że zażywanie marihuany medycznej nie wiąże się ze skutkami ubocznymi i przeciwwskazaniami. Recepta na marihuanę medyczną nie zostanie wystawiona osobom poniżej 25 roku życia, a także uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Stosowanie medycznej marihuany wykluczone jest także w trakcie ciąży i karmienia piersią oraz w przebiegu psychozy lub zdiagnozowanych zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, podobnie w przypadku chorób serca i układu krążenia. Konopie mogą również wywołać u niektórych pacjentów reakcję alergiczną uniemożliwiającą ich dalsze stosowanie.
Jak zdobyć receptę na marihuanę medyczną?
Recepta na medyczną marihuanę wydana może zostać zgodnie z Ustawą z dnia 07 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Ustawą o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dziennik Ustaw z 2017 poz. 1458) przez lekarza dowolnej specjalności: poza lekarzem weterynarii. Lekarz musi mieć uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych, z uwagi na klasyfikację marihuany medycznej jako środek właśnie tego rodzaju.
Co powinna zawierać recepta na marihuanę medyczną? Wystawiana przez lekarza recepta na marihuanę medyczną powinna posiadać specjalne oznaczenie typu Rpw. dotyczące środków odurzających z grupy I-N. Na recepcie znaleźć musi się nazwa substancji – Cannabis flos, zalecone przez lekarza stężenie THC i CBD oraz ilość przepisanych na 90 dni stosowania gramów odpowiedniej mieszanki suszu.
Marihuana medyczna, zwłaszcza wdrażana przez lekarza specjalizującego się w terapiach konopnych, może przynieść świetne, odczuwalne efekty wspierające leczenie wielu przypadłości. Warto, by recepta na medyczną marihuanę wystawiona została właśnie przez znającego się na tym rodzaju substancji specjalistę, który wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania, dobierze odpowiednią dawkę leku i stężenie suszu, a także zaleci jego prawidłowe przyjmowanie. Umiejętnie wykorzystane właściwości konopi potrafią pozytywnie zaskoczyć i naprawdę pomóc pacjentom.
Ile kosztuje leczenie medyczną marihuaną?
Koszt wizyty u lekarza specjalisty. Aby móc korzystać z medycznej marihuany na terenie Polski, pacjent musi najpierw uzyskać stosowną receptę od lekarza specjalisty. Niestety, nie każdy lekarz ma odpowiednią wiedzę na temat zastosowania leczniczych konopi, dlatego warto poszukać takiego specjalisty, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Koszt takiej wizyty może się różnić w zależności od miasta i specjalisty, ale średnio wynosi około 200 złotych.
Koszt recepty na medyczną marihuanę. Recepta na medyczną marihuanę jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia. W Polsce lekarze mają możliwość przepisania pacjentowi maksymalnie 150 gramów suszu konopnego na miesiąc. Koszt wystawienia recepty zależy od lekarza, ale można się spodziewać wydatku rzędu 50 do 100 złotych.
Cena suszu konopnego w aptekach. Ceny medycznej marihuany w Polsce są dość wysokie, co wynika z konieczności importowania suszu z zagranicy oraz opłat związanych z jego rejestracją i dystrybucją. Średnia cena za gram suszu w aptekach wynosi około 65 złotych, jednak może się różnić w zależności od producenta i zawartości substancji aktywnych.
Długoterminowe koszty terapii medyczną marihuaną. Koszty terapii medyczną marihuaną mogą być znaczące, zwłaszcza jeśli pacjent musi korzystać z niej przez dłuższy czas. Przyjmując średnią cenę za gram suszu na poziomie 65 złotych oraz limit 150 gramów na miesiąc, koszt miesięcznej terapii nawet może wynieść około 10 000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty wizyt lekarskich oraz recept.
Warto jednak zauważyć, że nie każdy pacjent potrzebuje maksymalnej dawki 150 gramów na miesiąc, dlatego rzeczywiste koszty terapii mogą być niższe. Trzeba również pamiętać, że dla wielu osób jest to jedyna skuteczna metoda leczenia, która przynosi ulgę w cierpieniu i poprawia jakość życia. Dlatego warto rozważyć korzystanie z medycznej marihuany, jeśli tradycyjne metody leczenia okazują się nieskuteczne lub powodują nieakceptowalne skutki uboczne.
Zapoznaj się z tym artykułem >>> Skutki uboczne stosowania medycznej marihuany